Стримувани филмови ќе може да се натпреваруваат за „Оскар“ и следната година

Организаторите на доделувањето „Оскари“ во четвртокот го поместија датумот на свечената церемонија во 2022 година на крајот на март, еден месец подоцна од првично планираното, и соопштија дека филмовите објавени на стриминг-плтформите повторно ќе бидат квалификувани за номинации.

Во соопштението на Академијата за филмска уметност се вели дека церемонијата на „Оскарите“ ќе се одржи на 27 март 2022 година во традиционалниот дом на шоуто во Холивуд. Првично церемонијата беше закажана за 27 февруари.

Академијата додаде дека поради пандемијата на коронавирусот, таа по втор пат ќе дозволи филмови кои биле снимени за прикажување во киносали но префрлени на стриминг-платформи, да бидат прифатливи за номинации.

Десетици филмови беа објавени на стриминг-услуги како „Дизни плус“, „ХБО макс“, „Нетфликс“ и „Амазон“ во изминатите 15 месеци, додека киносалите ширум светот беа затворени поради глобалната здравствена криза.

Related posts

Принцот Вилијам и Кејт го честитаа роденденот на Арчи

CityLife

Лиам Хемсворт подготвен да ја запроси Габриела Брукс

CityLife

Ања Тејлор-Џој го пронајде својот шах-мат! Ѕвездата на „Дамски гамбит“ ужива во романса со Малком Мекре

CityLife