Светска метеоролошка организација: Секој месец се уриваат температурни рекорди

Klima Temp.jpg

Временската шема на Ел Нињо почна да слабее, но ќе продолжи да поттикнува натпросечни температури во светот, објави Светската метеоролошка организација (СМО).

Ел Нињо е природен временски феномен поврзан со нарушување на шемите на ветерот, што значи потопли температури на површината на океаните во источниот и централниот дел на Пацификот. Ел Нињо, кој се јавува во просек на секои две до седум години, обично трае од девет до 12 месеци и може да предизвика екстремни временски настани, како што се шумски пожари, тропски циклони и долги суши.

Портпаролката на Светската метеоролошка организација, Клер Нулис, вчера изјави дека Ел Нињо го достигнал врвот во декември и дека ќе биде меѓу петте најсилни досега. „Сега постепено слабее, но очигледно ќе продолжи да влијае на глобалната клима во наредните месеци. Очекуваме температури над нормалните во наредните месеци, помеѓу март и мај, и, генерално, во повеќето копнени области“, им рече таа на новинарите во Женева.

Во посебна изјава генералниот секретар на Светската метеоролошка организација, Селест Сауло, рече дека Ел Нињо делумно придонел за неодамнешните рекордни температури.

„Секој месец од јуни 2023 година поставува нов месечен температурен рекорд, а 2023 година беше убедливо најтоплата година досега“, рече Сауло во соопштението.

„Ел Нињо придонесе за овие рекордни температури, но стакленичките гасови, кои ја заробуваат топлината, се очигледно главниот виновник“.

СМО соопшти дека има околу 60 отсто шанси Ел Нињо да опстојува од март до мај и 80 отсто шанси за неутрални услови од април до јуни.

Постои можност Ла Ниња, временска шема која се карактеризира со невообичаено ниски температури во Тихиот Океан, да се развие подоцна во текот на годината, но изгледите остануваат неизвесни, соопшти СМО.

Related posts

Пол Верховен ја демантира Шерон Стоун: Таа точно знаеше што правиме

CityLife

Овој вирус може да биде предизвикувач на мултиплекс склероза

CityLife

Човечкото тело има уште еден орган

CityLife