Принцот Хари ѝ оддаде почит на својата мајка во виртуелен говор: Никогаш не плашете се да го направите она што е исправно

Gettyimages 1199879975 1.jpg

Војводата од Сасекс ѝ се обрати на дигитална публика во пресрет на денот што требаше да биде 60-ти роденден на принцезата Дијана.

В четврток војводите од Кембриџ и Сасекс ќе се обединат за првпат по погребот на принцот Филип, на церемонијално откривање споменик на нивната покојна мајка на денот кој требаше да биде нејзин 60. роденден, 1 јули.

Принцот Хари, кој се самоизолира во куќата Фрогмор откако долета од Калифорнија изминатиот викенд, синоќа одржа виртуелно обраќање на годишната церемонија на доделувањето на наградата „Диjана“ (Diana Award), во кое говореше емотивно за наследство на народната принцеза.

Основана во 1999 година во спомен на покојната Дијана, принцезата од Велс, наградата „Дијана“ се фокусира на кралското верување дека младите имаат моќ да го променат светот. Од работа против насилство до менторски програми и водечката програма за награди, добротворната организација има за цел да ги поддржува и прослави младите луѓе кои носат несебични промени низ целиот свет.

Хари се обрати на виртуелната церемонија на доделување награди за 2021 година, што синоќа ја емитуваше добротворната организација. Се чини дека пораката претходно била снимена во домот на војводата и војвотката од Сасекс во Монтесито, Калифорнија, пред неговото пристигнување во Велика Британија.

„Би сакал да започнам со признавање и славење на неверојатните млади луѓе кои ни се придружуваат денес. И каде и да сте во моментов, сакам да ви се заблагодарам што бевте дел од овој важен момент и што бевте толку вредно богатство за вашата заедница.“

„Навистина ми е чест што ја славам вашата работа, вашата посветеност за правење промени и виталната улога што ја презедовте претставувајќи ја новата генерација на хуманитаризам“, рече принцот Хари во своето обраќање.

„Подоцна оваа недела, јас и мојот брат ќе препознаеме она што би било 60. роденден на нашата мајка, и таа би била толку горда на сите вас што живеете автентичен живот со цел и сочувство кон другите.“

„Нашата мајка веруваше дека младите имаат моќ да го променат светот“, рече принцот Хари.

„Таа веруваше во вашата сила затоа што ја гледаше од ден на ден во лицата на млади луѓе како вас, таа гледаше безграничен ентузијазам и страст кај вас младите. И јас гледам дека истите тие вредности блескаат. Наградата Дајана го носи нејзиното наследство напред ставајќи ги младите во центарот на нашата иднина. И ова никогаш не било поважно.“

Related posts

Неверојатно е што се случува ако јадете 7 ореви секој ден

CityLife

Твитот на Гал Гадот за насилството меѓу Израел и Палестина предизвика војна на социјалните мрежи

CityLife

Принцот Мајкл од Кент под истрага, го користел кралскиот статус за „да продава пристап“ до Путин

CityLife