Почина холивудскиот режисер Ричард Донер

Ричард Донер, режисерот на „Супермен“, „Гуниси“ и „Смртоносно оружје“, почина во понеделникот на 91-годишна возраст.

Веста ја потврди неговата сопруга, филмски продуцент Лорен Шулер Донер, во изјава за „Дедлајн“.

Неговиот прв пробив се случи со филмот The Omen („Пророштво“) во 1976 година, а подоцна ги продуцираше Free Willy („Ослободете го Вили“) и The Lost Boys („Изгубените момчиња“).

Стивен Спилберг, кој ја напиша приказната врз која се базира „Гуниси“, за „Варајети“ изјави дека Донер бил надарен за многу жанрови.

„Да се биде во неговиот круг беше слично на дружење со вашиот омилен тренер, најпаметен професор, најжесток мотиватор, најсакан пријател, најсилен сојузник и – се разбира – најголемиот Гуни од сите,“ рече Спилберг.

“Тој беше дете. Големо срце. Не можам да поверувам дека го нема. Неговото срдечно смеење ќе остане со мене засекогаш,“ додаде режисерот.

Related posts

Организаторите на „Греми“ ги менуваат правилата по обвинувањата за корупција

CityLife

Фановите на Тина Тарнер бараат таа да добие место во Куќата на славните на рокенролот како соло уметник

CityLife

Маргот Роби ја огласи за продажба куќата во Лос Анџелес по цена од 3,5 милиони долари

CityLife