Поранешниот дом на кралицата и принцот Филип во Малта ќе стане музеј

Shutterstock Editorial 884144a.jpg

Тогашната британска принцеза Елизабета и нејзиниот сопруг Филип  живееја во вилата Гвардаменџија во Валета две години, кога првпат се венчаа.

Тоа беше еден од нивните први брачни домови и место каде што тогашната принцеза и поморскиот офицер можеа да живеат релативно нормален живот како сопруг и сопруга, пред ненадејната смрт на нејзиниот татко, кралот Џорџ Шести, да ги смени нивните животи засекогаш.

Сега, вилата Гвардаменџија во Валета, главниот град на Малта, ќе се трансформира во музеј.

Двојката живееше во Валета две години помеѓу 1949 и 1951 година. Изградена во 18. век во стилот на летна палата, вилата Гвардаменџија им беше позајмена на сопружниците од саканиот вујко на Филип, лорд Луис Монтбатен, кој ја изнајми од семејството Шембри.

 

Оваа куќа, наводно, чува многу среќни спомени за парот, кој подоцна во животот со задоволство се присетувал на безгрижните денови поминати таму. Кралицата, тогашна принцеза, била морнаричка сопруга, купувала во нејзиниот „Морис“ и патувала со брод околу архипелагот, додека нејзиниот сопруг работел напорно во морнарицата, една од неговите големи радости и кариера што ја прекина пред крунисувањето на неговата сопруга за кралица.

Планираниот проект за реставрација на куќата која веќе почна да се распаѓа го надгледува владата на Малта, која го стекна имотот со 18 спални минатото лето.

Related posts

Гвинет Палтроу немала поим како да биде добра маќеа

CityLife

Првиот бакнеж на Емили Блант бил хорор шоу

CityLife

Истражување: Зошто образите црвенеат по пиење алкохол?

CityLife