Пет трикови за побрз раст на косата

Vlasypoltefka067816x9 09c51a.jpg

Освен од естетски аспект, здравата и бујна коса го симболизира и нашето општо здравје. Сепак, многумина од нас се соочуваат со предизвиците на бавен раст на косата или проретчена коса, што може да биде фрустрирачко.

За среќа, постојат голем број на трикови и совети кои можат да помогнат да се поттикне растот на косата и да се одржи здрава.

Минимална топлина

Правилото број еден за промовирање на побрз раст на косата е едноставно: сведете ја употребата на топлина на минимум. Ако сте навикнати да користите преса за рамнење, фен или витлери секој ден, време е да размислите за здравјето на вашата коса. Континуираната изложеност на топлина може да ја оштети косата, правејќи ја сува, кршлива и склона кон кршење. Иако можеби звучи како предизвик за оние кои се користат за загревање на стилизирање на косата, постојат неколку чекори што можете да ги преземете за да ја намалите оваа штетна практика. Наместо да ја стилизирате косата веднаш по миењето, оставете ја да се исуши природно на воздух што е можно почесто. Исто така, размислете за одржување на топлината на минимум, па дури и целосно да се откажете некое време. Размислете за 30-дневниот предизвик за коса без топлина. Ќе се изненадите колкаво подобрување може да забележите во здравјето и брзината на растот на вашата коса по само еден месец. Косата ќе ви се заблагодари, а долгите, здрави прамени ќе станат ваша нова реалност.

Паузирајте со фарбање

Колку и да сакате да имате посвеж, посветлен изглед, клучен чекор за поттикнување побрз раст на косата е избегнувањето прекумерна употреба на избелувачи. Иако избелувањето може да ги истакне посветлите нијанси што ги сакате, важно е да бидете свесни за потенцијалната штета што може да ја предизвика на вашата коса. Особено за оние кои се стремат кон посветли тонови, избелувањето може да предизвика сериозно оштетување на косата. Ако сè уште сакате постепено да ја осветлувате косата, размислете за користење на боја за коса што го овозможува тоа на безбеден начин. Важно е да бидете трпеливи и постепено да ја осветлувате косата, наместо да се обидувате да преминете од темни во светли нијанси со еден потег. Важно е да и дадете на вашата коса доволно време да закрепне помеѓу третманите и правилно да се грижите за неа за да избегнете дополнително оштетување. Одморот од хемиски третмани може да помогне во намалувањето на кршењето и истенчувањето, давајќи и можност на вашата коса да се регенерира природно.

Започнете со користење на маслата што е можно поскоро

Маслата се прекрасен природен начин за обновување, хидратација и зајакнување на вашата коса, но клучот е да користите само 100% природни масла, а не серуми или мешавини на масла полни со хемикалии кои често се наоѓаат во производите во аптеките. Кокосовото масло, рицинусовото масло, маслото од арган и маслото од јојоба се навистина неверојатни за промовирање на растот на косата и одржување на здрава коса. Лесен начин да ги користите овие масла е да направите сопствена мешавина: Откако ќе се истуширате, измешајте ги овие четири масла заедно и нежно масирајте во влажна коса, почнувајќи од краевите кон корените. Важно е да не се користи премногу, често е доволно малку! Изберете органски и ладно цедени масла за да обезбедите највисок квалитет за вашата коса. Откако ќе почнете да ги користите овие природни масла, ќе забележите неверојатни резултати – вашите прамени ќе станат мазни, свилени и миризливи, со дополнителна придобивка да ја направат вашата коса посилна и поздрава одвнатре.

Заменете ги гумичките со копчи и шноли

Овој едноставен трик може да направи голема разлика во здравјето и изгледот на вашата коса, а многу девојки можеби сè уште не го откриле: традиционалните гумички за коса заменете ги со копча или шнола. Цврсто врзување на косата со ластик може да предизвика влечење на косата во темето, а постојаното влечење на истото место може да доведе до оштетување и опаѓање на косата. Наместо тоа, обидете се да го промените начинот на кој ја обликувате косата со помош на плетенки, пунџи и слично, а потоа прицврстете ги со боби игла. Клипот ја држи косата подалеку од лицето и скалпот, минимизирајќи ја потенцијалната штета предизвикана од еластичната лента.

Направете подолги паузи помеѓу миењето на косата

Колку и да е освежувачки да имате чиста и свежа коса секој ден, ако сакате да поттикнете побрз раст на косата, размислете поетко да ја миете косата. Кога ја миете косата со шампон, ги отстранувате природните масла, познати како себум, кои помагаат да ги одржувате вашите прамени хидрирани. Пречестото миење на косата може да ја исуши косата, што доведува до кршење и оштетување. Оптималната фреквенција на миење на косата зависи од неколку фактори. Ако имате ретка коса или се занимавате со напорна физичка активност, можеби ќе треба секојдневно да ја миете косата. Сепак, обидете се да го продолжите интервалот помеѓу миењето барем секој втор ден. Од друга страна, ако имате погуста и помалку мрсна коса, веројатно можете да избегнете миење на косата неколку дена. Пронаоѓањето на оптимален распоред за миење на косата може да биде клучно за одржување на вашата коса здрава и промовирање на побрз раст, известува Super Woman.

Related posts

Истражување: Волците од Чернобил се поотпорни кон рак

CityLife

Метју Пери го продаде раскошниот пентхаус во Лос Анџелес

CityLife

Стивен Дорф: „Црната вдовица“ изгледа како лоша видеоигра

CityLife