Научниците открија кои мириси ја подобруваат продуктивноста

Blog006.jpg

Многумина од нас имаат одредена облека или омилена песна што прави да се чувствуваме енергично, расположени и подготвени за работа, но има уште една „алатка“ која може да биде корисна кога ни е потребна концентрација – мирисот.

Истражувањата покажаа дека одредени ароми можат да ја подобрат функцијата на нашиот мозок, а со тоа и продуктивноста, а се издвојуваат неколку специфични растителни ароми. „Аромите се составени од мали испарливи соединенија, а кога ги вдишуваме, тие се транспортираат до белите дробови. Потоа, тие влегуваат во крвотокот и одат во мозокот, а бидејќи овие молекули се мали, тие можат директно да влијаат на него“, вели Марк Мос, професор по психологија и истражувач на мирис на Универзитетот Нортамбрија во Англија за Хафингтон пост. Тој додава дека миризливиот систем се наоѓа зад носот и дека ги обработува мирисите во повеќе делови од мозокот од кое било друго сетило, што го објаснува големото влијание на мирисот врз човечката состојба. Дополнително, Мос додава дека пријатните мириси можат да ни го подобрат расположението, што автоматски не мотивира да работиме и да бидеме попродуктивни.

Билни мириси за успешен работен ден

Ако ни треба „ментално освежување“, Мос препорачува нане, додека рузмаринот и жалфија содржат соединенија кои ни помагаат подобро да ги апсорбираме и запомниме информациите, покажа студија од 2013 година.

„Кога не можам да се концентрирам, ме привлекуваат свежи, охрабрувачки, природни мириси, како нане, еукалиптус, цитрус, четинари“, објаснува парфимерката Лорета Ремсинг, а особено го препорачува босилекот за концентрација. „Порано правев шише за парфем, во кое ставав мешавина од неколку капки етерично масло од босилек и вода и го користев како спреј за освежување во текот на денот. Од друга страна, релаксирачките мириси како лаванда и камилица не се препорачуваат кога е време да се заврши работата.

Подобра меморија со различни ароми

Во студија објавена во списанието „Frontiers in Neuroscience“, две групи возрасни спиеле со освежувачи на воздух – на едната група и биле дадени пријатни мириси како роза, еукалиптус, портокал, лимон, нане и лаванда преку ноќ, додека на другата група и биле дадени само дестилирана вода. По шест месеци групата која имала пријатни мириси ја подобрила меморијата и учењето за дури 226 отсто.

„Многу луѓе сакаат специфични мириси дома или на работа, но во текот на денот треба да бидат изложени на бројни ароми за да им се подобрат когнитивните функции“, објаснува невробиологот Мајкл Леон. Така, иако не мора секој ден да одиме во потрага по нови мириси, би било корисно да внимаваме на секојдневните мириси кои ни ги „собира“ носот.

Изборот е на нас

При изборот на „мирис за продуктивност“, не мора да се држиме до претходно споменатите примери, но изборот може да биде целосно уникатен или дури да произлегува од нашите искуства во минатото.

На пример, ако еднаш сме сретнале некој кој бил многу успешен и ни оставил силен впечаток, тогаш постои можност мирисот на неговиот парфем да не потсети на успехот, а можеби и мирисот што не развеселува и разбудува биди премногу силен за некој друг и одбивен.

Related posts

Џенифер Лопез ги покажа стомачните

CityLife

Маргот Роби ја огласи за продажба куќата во Лос Анџелес по цена од 3,5 милиони долари

CityLife

Принцот Чарлс намерно ја изостави Меган на роденденската објава за Арчи, тврди експерт

CityLife