НАСА лансираше климатски сателит за да ги испита океаните и атмосферата на Земјата која се загрева

240209 Plankton Aerosol Cloud Ocean Ecosystem Pace Nasa Ew 1145a 1c303a.webp.webp

Најновиот климатски сателит кој НАСА го лансираше во орбитата во четвртокот треба да ги испита светските океани и атмосферата со досега невидени детали.

SpaceX го лансираше сателитот Пејс на својата мисија вредна 948 милиони долари пред зори, при што ракетата Falcon се упати кон југ над Атлантикот за да постигне ретка поларна орбита.

Сателитот ќе помине најмалку три години проучувајќи ги океаните од височина од 676 километри, како и атмосферата. Секојдневно ќе ја скенира земјината топка со два научни инструменти. Трет инструмент ќе врши месечни мерења.

„Тоа ќе биде поглед без преседан на нашата матична планета“, рече научникот на проектот Џереми Вердел.

Набљудувањата ќе им помогнат на научниците да ги подобрат инфомациите за ураганите и другите тешки временски прогнози, да ги детализираат промените на Земјата со зголемувањето на температурите и подобро да предвидат кога ќе се појават штетните алги.

НАСА веќе има повеќе од дваесет сателити и инструменти за набљудување на Земјата во орбитата. Но, Пејс треба да даде подобри сознанија за тоа како атмосферските аеросоли како што се загадувачите и вулканската пепел и морскиот живот како алгите и планктонот комуницираат едни со други.

„Пејс ќе ни даде друга димензија“ на она што другите сателити го набљудуваат, рече директорката за наука за Земјата на НАСА, Карен Ст. Жермен.

Пејс – кратенка за Планктон, Аеросол, Облак, Океански екосистем – е најнапредната мисија што некогаш била лансирана за проучување на океанската биологија.

Тековните сателити кои ја набљудуваат Земјата можат да видат во седум или осум бои, според Вердел. Пејс ќе гледа во 200 бои кои ќе им овозможат на научниците да ги идентификуваат видовите на алги во морето и видовите на честички во воздухот.

Научниците очекуваат да почнат да добиваат податоци за месец или два.

Related posts

„Злокобен знак“: Повторно кружи видео од бизарен момент од крунисувањето на кралот Чарлс

CityLife

Џејмс Бонд останува на големото платно по договорот со „Амазон“

CityLife

(ВИДЕО) Бурни реакции во Грција на прикажувањето на врската меѓу Александар Велики и Хефестион како хомосексуална на Нетфликс

CityLife