Милијардерите во текот на пандемијата станаа „потешки“ за 4.000 милијарди долари

47c44484 Bc8f 46b2 A895 5f5dff9da194

Извештај на Институтот за политички студии (ИПС) покажува дека богатството на 20-те најбогати милијардери во светот мза една година се зголемило за 742 милијарди долари. Богатството на сите милијардери во светот, меѓутоа, за време на пандемијата на коронавирусот е зголемено за 4.000 милијарди долари.

Извештајот на Институтот за политички студии (ИПС), објавен на порталот Бизнис инсајдер, покажува дека од 18 март 2020 година до 18 март 2021 година, богатството на 2.365 милијардери се зголемило за 54 проценти, односно за 4.000 милијарди долари, пренесува агенцијата Анадолија.

Во извештајот се наведува дека 20-те најбогати милијардери се побогати за 742 милијарди долари, што е зголемување за 68 проценти.

Извештајот на меѓународната организација „Оксфам“, објавен на почетокот на 2021 година, покажа дека милијардерите се „потешки“ за околу 3.900 милијарди долари.

Во извештајот се наведува дека овие пари можат да помогнат никој да не осиромаши поради пандемијата на коронавирусот и дека можат да бидат доволни за да се купат доволно вакцини против Ковид-19 за сите.

Related posts

Издлаби компир а тоа што го направи следно ќе ве воодушеви

CityLife

Најсекси водителката од временска прогноза ги распамети мажите (Фото)

CityLife

Мајка откри дека свршеницата на нејзиниот син е нејзината одамна изгубена ќерка

CityLife