Лесни трикови за чистење со сода бикарбона

Со цел да го зачуваме здравјето, вложуваме напори што повеќе да користиме средства за чистење кои се природни и здрави. Сода бикарбона е рекламирана од бројни водичи за домаќинство како средство за чистење број еден кој веќе го имате дома. Ова се должи на нејзините абразивни својства,

Ги отстранува дамките од славините во бањата – посипете сода бикарбона на чешма. Користете влажен сунѓер за чистење дамки.

Ги отстранува дамките од кафе и чај во шолји – направете паста со еднакви делови на сода бикарбона и вода. Користете сунѓер за рибање.

Дезодорира замирисани кујнски сунѓери – потопете смрдлив сунѓер во раствор од 4 лажици сода бикарбона + 1 литар вода два часа. Резултат: вашиот сунѓер сè уште мириса на тестенини од минатата ноќ, но изгледа почисто.

Осветлува фуги на плочки – направете паста од 1 дел вода и 3 дела сода бикарбона. Нанесете ја на фугите. Оставете да стои 10 мин. Потоа исплакнете.

Дезодоризира фрижидер – Ставете сода бикарбона во мал сад и оставете ја во фрижидер. Резултат – нашиот фрижидер обично мириса од кое било јадење, месо или сувомеснати продукти што ги чуваме таму, но само неколку часа откако ќе го ставите садот со сода бикарбона, повеќе нема мирис.

Освежува бели крпи – ставете ¼ чаша сода бикарбона во кофа со вода. Потопете ја крпата во кофата преку ноќ. Потоа исперете ја во машина со нормално полнење.

Чисти кујнски мијалник – посипете сода бикарбона на половина лимон и користете ја за чистење на мијалници од не’рѓосувачки челик.

Отстранува агорени траги на ѓезве или тенџере од не’рѓосувачки челик

Related posts

Над милијарда луѓе во светот се со прекумерна тежина

CityLife

Не ја фрлајте течноста од овој производ, таа е многу корисна за различни намени

CityLife

Овие хороскопски знаци се спремни да се „жртвуват“ за да се заштитат

CityLife