Комбинација од јогурт и куркума за варење и имунитет

Kurkuma I Jogurt I Med Kao Lijek 646dcecca85f3.jpg

Куркумата и јогуртот се преполни со есенцијални хранливи материи кои можат да имаат корист за вашето здравје на многу начини. Куркумата содржи куркумин, моќен антиоксиданс кој може да помогне да се намали воспалението во телото. Се покажа дека има потенцијални придобивки за состојби како што се артритис, срцеви заболувања, па дури и рак.

Од друга страна, јогуртот е одличен извор на пробиотици, корисни бактерии кои можат да помогнат во подобрување на варењето и зајакнување на имунолошкиот систем. Содржи и високо ниво на калциум, кој е неопходен за силни коски и заби, и протеини, кои се потребни за градење на ткивото во телото.

Комбинацијата од куркума и јогурт може да обезбеди моќен нутритивен ефект, како и вкусна комбинација на вкусови. Оваа комбинација е популарна во многу кујни ширум светот, особено во индиските и блискоисточните јадења, на кои им дава посебна длабочина на вкус.

Ако вкусот е премногу интензивен, додадете една лажица мед.

Related posts

Адвокат на Амбер Херд тврди дека таа не е под истрага за лажно сведочење

CityLife

Оваа ужина треба да ја јадете повеќепати на ден за да го намалите ризикот од рак

CityLife

Хороскоп за 14 февруари: Водолија, сè работи токму за вас!

CityLife