Илјадници го повикaa принцот Хари да се откаже од своите кралски титули за доброто на монархијата

Petition Calling For Prince Harry To Give Up Royal Titles.jpg

Десетици илјади луѓе потпишаа петиција со која се повикува принцот Хари, војводата од Сасекс, засекогаш да се тргне од кралското семејство, објавија британските медиуми.

Петицијата ја покрена кралскиот биограф Лејди Колин Кембел, авторка на книгата „Меган и Хари: Вистинската приказна“.

Повеќе од 30 000 луѓе го ставија својот потпис , според „Мирор“.

Лејди Кембел изјави за „Дејли стар“  дека Хари треба да побара од кралицата да ги стави во мирување неговите титули, што значи дека тие ќе бидат во привремено одземени или суспендирани.

„Јас го започнав ова затоа што мислам дека тоа е вистинската работа. Зборував со луѓе, многу луѓе, кои сметаат дека тоа е вистинската работа и тоа е решението“, рече таа.

„Тоа е достоинствено решение за сите засегнати. Никој да не понижува и никој да не штити никого. Мислам дека тоа е хуман начин за решавање на многу жална ситуација“.

Related posts

Тина Тарнер и Џеј Зи ќе влезат во храмот на рок музиката

CityLife

Жителите на Малта утре ќе протестираат поради прекумерното користење на јавниот простор

CityLife

Зендаја во центарот на вниманието на Неделата на високата мода во Париз

CityLife