Златен накит стар 3.000 години пронајден во Шпанија направен со метали „надвор од планетата Земја“, велат научниците

Capture 2.jpg

Новата анализа на античките богатства откриени во Шпанија откри дека некои од артефактите биле направени со „вонземски метали“ пред 3.000 години.

Научниците спроведоа нова анализа на богатството на Вилена, складиште од 59 позлатени предмети пронајдени во 1963 година, откривајќи два објекти со метеорско железо.

Метеорското железо е остаток од протопланетарен диск од раниот универзум пронајден во метеорити направени од железо и никел.

Според проценките на тимот, капа и нараквица обложена со злато содржеле вонземски материјал од метеор кој се урна во Земјата пред еден милион години.

Студијата објасни дека железото од метеорит се наоѓа во одредени видови камени метеорити, составени главно од силикати – сол направена од силициум и кислород.

„Бидејќи тие доаѓаат од вселената, тие се составени од легура на железо-никел со променлив состав на никел поголем од пет проценти по тежина“, напишаа истражувачите.

„Тие исто така содржат и други помали и хемиски елементи во трагови, а кобалтот е еден од најзначајните.

Користењето паднати метеорити за модни предмети беше вообичаена практика пред илјадници години, бидејќи сличен артефакт беше пронајден во гробницата на Тутанкамон.

Богатството Вилена е откриено на Пиринејскиот Полуостров

Околу 90 отсто од колекцијата е направена со 23,5-каратно злато и вклучува единаесет чинии, три шишиња и 28 нараквици.

Артефактите биле откриени од археологот Хозе Марија Солер во декември 1963 година, додека тој и неговиот тим ископувале суво речно корито наречено „Рамбла дел Панадеро“ – околу седум милји од Вилена.

Тимот од шпански и од Саудиска Арабија научници ги измери молекулите во секое од парчињата, овозможувајќи им да бараат траги од легура на железо-никел.

Постариот автор на студијата Игнасио Монтеро Руиз, истражувач во шпанскиот Институт за историја, изјави за Live Science: „Технологијата на железо е сосема различна од металургијата базирана на бакар и од благородните метали (злато и сребро).

„Значи, луѓето кои почнаа да работат со метеоритско железо, а подоцна и со копнено железо, мораше да иновираат и да развијат нова технологија“.

Во 2016 година, истражувачите од Египетскиот музеј во Каиро, Политехничкиот факултет во Милано и Универзитетот во Пиза објавија кама, сложено украсена и спакувана во златна обвивка, со сечило направено од железо од метеорит.

Тимот користел слична техника за да го испита составот на металот, совпаѓајќи го со метеоритот по име Карга, кој бил пронајден во 2000 година на висорамнината Марас Матрух во Египет, 150 милји западно од Александрија.

Камата се смета за еден од најистакнатите предмети што биле извадени од гробот на Тутанкамон поради фината метална изработка. Пронајден е во саркофагот на младиот фараон.

Related posts

Лекарите кои ја проучуваат долговечноста тврдат дека ова е најдобрата храна за здрав живот

CityLife

Синот на Мајкл Даглас и Кетрин Зета Џонс тргна по стапките на славните родители

CityLife

Бил Гејтс доаѓал на работа со мерцедес, а со љубовниците се среќавал во златно порше

CityLife