Голема победа за „Земја на номади“ неколку дена пред Оскарите

Bb1fxxme.jpg

Само неколку дена пред „Оскарите“, Nomadland („Земја на номади“) уште еднаш се покажа како предводник во трката за најдобар филм со целосна доминација на наградите „Независен дух“.

„Земја на номади“ триумфираше на синоќешната виртуелна церемонија на доделување на престижната награда „Независен дух“ 2021 година (Independent Spirit Awards) со четири трофеи, голем предвесник за успех на „Оскарите“.

Филмот во продукција на Fox Searchlight Pictures на писателката и режисерка Клои Жао однесе четири награди, вклучително и за најдобра игран филм и најдобра режија за Жао.

Според медиумите, „Земја на номади“ е најдобар тркач за „Оскар“ во недела вечер.

Сериозен филм во сериозни времиња, отворено зборува за животот на обичниот човек во време на криза, но не како протест против општеството, туку повеќе како глобална тага која се гледа во очите на самите протагонисти.

Related posts

На потенцијалните партнери на Џесика Симпсон им кажувале да не излегуваат со неа

CityLife

Шакира глумела во теленовела, па ги купила правата за да спречи репризирање

CityLife

Сатанските патики ќе бидат повлечени од продажба, „Најк“се согласи на спогодба во спорот против MSCHF

CityLife