Германски парк за птици стана дом на штотуку изведени морски орли

Два џиновски морски орли се изведоа пред неколку дена во познатиот парк за птици Weltvogelpark Walsrode во Германија.

Има уште еден, кој сè уште е во јајцето, а другите два веќе го истражуваат надворешниот свет.

Морски или белоглав орел е граблива птица во Северна Америка, позната како национална птица и симбол на САД.

Белоглавиот орел е голема птица, со должината на телото од 70 до 102 сантиметри, распон на крилја до 2,44 метри и маса од 2,5 – 7 килограми, женката е за 25 проценти поголема од мажјакот.

Related posts

„Ен-би-си“ нема да ги емитува „Златните глобуси“ следната година, Том Круз ги врати трофеите

CityLife

На потенцијалните партнери на Џесика Симпсон им кажувале да не излегуваат со неа

CityLife

Повеќе луѓе го следеа погребот на принцот Филип отколку венчавката на Хари и Меган

CityLife