Бројот на ожалостени кои ќе присуствуваат на погребот на принцот Филип сведен на минимум

Gettyimages 51797532 Vertical.jpg

Во согласност со прописите и мерките за заштита од коронавирусот, само 30 луѓе ќе присуствуваат на значајниот настан.

Смртта на сопругот на монархињата обично би била проследена со погреб, голема помпа и церемонија – особено кога ќе се земе предвид дека покојниот војвода од Единбург, кој почина на 9 април, беше кралски сопружник со најдолг стаж во историјата.

Сепак, под исклучителни околности на пандемија, настанот треба да биде далеку од кралската традиција, со присуство на само 30 ожалостени – наспроти 800 според првичните планови.

Ден откако Филип почина на 99-годишна возраст, Бакингемската палата објави детали за погребот. Би требало да се одржи во капелата „Сент Џорџ“, Виндзор, во сабота на 17 април, a на истиот ќе има елементи како што се воени носачи на ковчег и мала церемонијална поворка составена од членови на кралското семејство и домаќинот на војводата од Единбург.

Related posts

Анџелина Џоли откри со кој актер најмногу уживала во интимните сцени

CityLife

Гвинет Палтроу зрачи со самодоверба во реклама на својот бренд со накит „Картие“

CityLife

Ријана во ултражешко издание на насловна на Вог

CityLife