Американска премиера на „Бикини Мун“ на Манчевски во Калифорнија

 

Најновиот филм на Милчо Манчевски „Бикини Мун“, утре, 3 март, ќе ја има американската премиера на фестивалот „Синеквест“ во Сан Хозе, Калифорнија. Филмот, кој е американско-германската копродукција, ќе биде прикажан четири пати во програмата „Живот“, која го најавува филмот со зборовите „Царствата на умот се бескрајни и чудесни“.

 

Реномираниот „Синеквест“ е избран за најдобар филмски фестивал од читателите на „САД тудеј“ и се одржува во Силиконската Долина.

Изминатава недела петтиот игран филм на Манчевски ја имаше европската премиера на „Фантаспорто“ во Порто, Португалија, и на белградскиот Фест, каде што режисерот е на чело на меѓународното жири. На Фестот беше прикажан и документарец за творештвото на Манчевски.

Во текот на март „Бикини Мун“ ќе игра и на еден од најголемите американски фестивали на независен филм во Сарасота, а во Европа ќе се прикаже и на фестивалот во Софија.

Кондола Рашад, која беше трипати номинирана за бродвејската награда „Тони“ и која во моментот игра во серијата „Милијарди“, ја глуми Бикини Мун Дејвис. Бикини е харизматична жена војник со психички проблеми која го привлекува вниманието на документарна екипа; тие сакаат да ја искористат нејзината приказна за сопствена слава. Во оваа модерна бајка, која се потпира врз нарушениот идеал за семејството, настапуваат и Сара Голдберг, Вил Јановиц и Сатја Сридхаран, а директор на фотографија е Џошуа З. Вајнастајн.

„’Бикини Мун’ е психолошки портрет кој има формат на лажен документарец и зборува за тоа како медиумите, вклучувајќи го и филмот, го експлоатираат поединецот. Денес секаде и секој снима и тоа го гледаме сите: од прислушување и безбедносни камери до самослик на ‘Фејсбук’. ‘Бикини Мун’ како и моите досегашни филмови зборува за природата на вистината, лагата и илузијата“, изјави Манчевски.

Филмот ја имаше светската премиера на фестивалот во Сао Пауло, каде што ја освои бразилската критика. „Брилијантен авторски филм“, „Милчо, провокативен како и секогаш, прави особено оригинален и силен коментар за информатичкото општество“, „Делото на Манчевски флертува со надреализмот со цел да ја прикаже стварноста. Тој е режисер филозоф“, напишаа, меѓу другото, бразилските критичари.

Related posts

Дара Бубамара игра на јахта во Дубаи (видео)

CityLife

Ким во најминијатурното бикини кое повеќе открива отколку што покрива

CityLife

Дакота Џонсон во преговори да глуми во „Мадам Веб“

CityLife