Авион со 145 патници останал без дел од трупот за време на летот

Boeing 787 Dreamliner 4 830x0 1.jpg

Постар авион Боинг 737-800, кој пристигна во јужниот дел на Орегон по полетувањето од Сан Франциско, остана без дел од трупот, соопшти надлежната инспекција, додавајќи дека ниту еден од патниците не е загрозен во овој инцидент.

Летот 433 на Јунајтед Ерлајнс од Сан Франциско во 10:20 часот слета на меѓународниот аеродром Хорнбил во Медфорд непосредно пред пладне во петокот, според веб-страницата FlightAver.

Директорката на аеродромот Амбер Џад изјави дека авионот слетал без никакви проблеми и дека е утврдено дека дел од трупот на авионот паднал, а никој не е повреден, пренесе АП.

Аеродромот потоа ги прекина летовите за да ја провери пистата и евентуално да најде делови од трупот, додаде Џад, но не беа пронајдени делови.

Портпаролот на „Јунајтед ерлајнс“ во мејл изјавил дека во авионот имало 145 патници и шест членови на екипажот и дека не е прогласена вонредна состојба бидејќи немало индиции за штета за време на летот.

„Кога авионот беше паркиран на капијата, беше утврдено дека нема дел од трупот. Ќе спроведеме темелна истрага на авионот и ќе извршиме поправки пред да се врати во употреба“, посочи портпаролот.

Од Јунајтед велат дека дел од трупот паднал на местото каде што крилото се спојува со главниот дел од авионот и до опремата за слетување.

Авионот е во употреба од 1998 година, а прв пат го користеше Континентал ерлајнс, а од 2011 година Јунајтед ерлајнс.

Related posts

Хари не сакал да биде во иста просторија со Камила кога разговарал со својот татко за ракот?

CityLife

„Марвел“ развива нова серија, Крис Еванс се враќа во улогата на Капетан Америка

CityLife

Кејт Мидлтон се огласи за првпат по операцијата со фотографија која је направи принцот Вилијам

CityLife