Кралското семејство навива за Англија на синоќешниот натпревар

Сите sвезди, од Дуа Липа и Дејвид Бекам до принцот Вилијам, навиваа за Англија – и на Вембли и од дома – на синоќешното возбудливо полуфинале против Данска.

„55 години во фаза на создавање, англиската фудбалска репрезентација се врати во финалето на голем турнир за првпат од 1966 година, коментираат британските таблоиди. „Какво време за спорт, Англија не се чувствувала толку вртоглаво од Олимписките игри во Лондон 2012 година? Можеби ова е поттикнато од фактот дека земјата е затворена толку долго време среде пандемија на Ковид-19.

Земјата практично избувна со поддршка за Англија синоќа на нивниот натпревар против Данска, на крајот победувајќи со 2-1, со последниот погодок постигнат од капитенот Хари Кејн во продолжението.

Принцот од Велс и војвотката од Корнвол ја поканија гардата Колдстрим костимирана во целосна регалија да ја покаже својата поддршка за Англија свирејќи ја Three Lions и Sweet Caroline во градината на Кларенс Хаус.

И премиерот Борис Џонсон беше на трибините.

 

Related posts

Принцовите Вилијам и Хари со одделни изјави за нивниот дедо

CityLife

Џенифер Гарнер ја оживува романсата со Џон Милер помалку од една година по разделбата

CityLife

Кендар Џенер со жешки кадри- позираше речиси гола, а фановите полудеа

citylogin